سایت رسمی روستای گلدره

روستای تاریخی گلدره واقع در منطقه مهردشت اصفهان

سایت رسمی روستای گلدره

روستای تاریخی گلدره واقع در منطقه مهردشت اصفهان

سایت رسمی روستای گلدره

روستای تاریخی گلدره واقع در بخش مهردشت استان اصفهان قرار دارد به امید این که بتوانم توصیف خوبی از روستای گلدره داشته باشم لطفا با نظرات خودتون به من کمک کنید در بهتر شدن وبلاگ


جوانی شمع ره کردم که جویم زندگانی را
نجستم زندگانی را و گم کردم جوانی را

کنون با بار پیری آرزومندم که برگردم
به دنبال جوانی کوره راه زندگانی را

به یاد یار دیرین کاروان گم کرده رامانم
که شب در خواب بیند همرهان کاروانی را

بهاری بود و ما را هم شبابی و شکر خوابی
چه غفلت داشتیم ای گل شبیخون جوانی را

چه بیداری تلخی بود از خواب خوش مستی
که در کامم به زهرآلود شهد شادمانی را

سخن با من نمی گوئی الا ای همزبان دل
خدایا با که گویم شکوه بی همزبانی را

نسیم زلف جانان کو که چون برگ خزان دیده
به پای سرو خود دارم هوای جانفشانی را

به چشم آسمانی گردشی داری بلای جان
خدا را بر مگردان این بلای آسمانی را

نمیری شهریار از شعر شیرین روان گفتن
که از آب بقا جویند عمر جاودانی را

پیام های کوتاه
  • ۳۰ آذر ۹۳ , ۱۴:۲۴
    Reza
  • ۳۰ آذر ۹۳ , ۱۴:۲۲
    Reza
تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
مطالب پربحث‌تر
آخرین نظرات
نویسندگان

۶۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

ثبت نام از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از روز سه‌شنبه مورخ 17 /2 /1392 تا روز شنبه مورخ 21 /2 /1392، به مدت پنج روز از ساعت 8 الی 18 در محل وزارت کشور انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) رجال مذهبی و سیاسی موضوع اصل 115 قانون اساسی و ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری که واجد شرایط :« 1- ایرانی الاصل بودن 2- داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران 3- مدبر و مدیر بودن 4- داشتن حسن سابقه و امانت و تقوی 5- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» باشند، شخصاً یا از طریق معرفی نماینده تام‌الاختیار می‌توانند جهت اعلام داوطلبی و تکمیل فرم پرسشنامه با همراه داشتن اصل شناسنامه و چهار برگ تصویر کلیه صفحات آن و 12 قطعه عکس 4*6 جدید که در سال جاری گرفته باشند، به ستاد انتخابات کشور واقع در میدان فاطمی، ابتدای خیابان شهید گمنام، تالار بزرگ کشور مراجعه کنند.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور از ثبت‌نام نهایی 144 نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از روز اول ثبت‌نام‌ها تا پایان روز دوم ثبت‌نام خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسنعلی نوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در روز دوم ثبت‌نام‌ها 69 نفر آمادگی خود را برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که از این تعداد دو نفر زن و 67 نفر نیز مرد بودند.

با توجه به همزمانی دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، ملاک ما برای تعیین محل و تعداد شعب، هیات اجرایی ریاست جمهوری است.

به گزارش ایسنا نوری هم چنین در پاسخ به پرسشی درباره نوع برخورد وزارت کشور با تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از سوی داوطلبان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: قانون برای ما به عنوان مجریان انتخابات وظیفه خاصی را تعیین نکرده است و البته باید توجه داشت که افراد داوطلب در این مرحله تنها نامزدهای احتمالی هستند و زمانی به آن‌ها نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته می‌شود که شورای نگهبان صلاحیت آن‌ها را تایید کند.

وی همچنین تاکید کرد: هر نوع فعالیتی که شائبه تبلیغات داشته باشد، در ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در قوه قضاییه پیگیری می‌شود و گزارشاتی هم که در همین راستا به ما می‌رسد، به این ستاد ارجاع می‌دهیم.

وی درباره تعداد شعب اخذ رای گفت: تعیین محل و تعداد شعب از وظایف هیات‌های اجرایی است و با توجه به همزمانی دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، ملاک ما برای تعیین محل و تعداد شعب، هیات اجرایی ریاست جمهوری است.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور افزود: هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری از روز نخست ثبت‌نام‌ها به مدت سه روز تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: در بحث انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز، امروز آخرین روز رسیدگی به بحث صلاحیت‌های داوطلبان این انتخابات است.

وزیرکشور نیز از ثبت‌نام 75 داوطلب در روز نخست ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش ایسنا مصطفی محمدنجار صبح روز چهارشنبه، ضمن بازدید از ستاد انتخابات کشور، در جریان پروسه ثبت‌نام داوطلبان انتخابات قرار گرفت و در جمع خبرنگاران با بیان این‌که «به داوطلبان توصیه می‌کنیم ثبت‌نام خود را برای روز آخر نگذارند»، در عین حال خاطرنشان کرد: تا پایان مهلت قانونی ثبت‌نام از داوطلبان انجام می‌شود.

وی گفت: کاندیداها و هواداران آن‌ها به قانون التزام داشته باشند و از هرگونه اموری که شائبه تبلیغات داشته باشد بپرهیزند.

وی همچنین اظهار کرد: روز گذشته 5 نفر از چهره‌های معروف برای ثبت نام به ستاد انتخابات کشور آمدند.

وزیرکشور گفت: در پایان هر روز از ثبت‌نام‌ها اسامی و پرونده ثبت‌نام کنندگان برای تسهیل درامور به شواری نگهبان ارسال می‌شود.

مهلت ثبت‌نام داوطلبان کاندیداتوری برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تمدید نخواهد شد و طبق قانون پنج روز برای آن در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا سیدصولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان این‌که «روال کار تا به حال در ستاد انتخابات کشور خوب بوده است»، افزود: کارها به سبک مطلوب و مناسب انجام شده است و هر کسی که مراجعه کرده است، همکاران ما در کمال آسایش و آرامش و مهربانی با او همکاری کرده‌اند.

وی در برابر این پرسش که توصیه‌های شما برای انتخابات چیست؟ اظهار کرد: توصیه می‌کنم آن‌هایی که آمادگی دارند ثبت‌نام خود را به روزهای آخر موکول نکنند.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه انتخابات شوراها و مجلس، تعداد بسیاری از داوطلبان، ثبت‌نام خود را به دقیقه 90 موکول می‌کنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره احتمال تمدید مهلت ثبت‌نام‌ها در ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: مهلت ثبت‌نام، پنج روز است و بر اساس قانون، تمدید نخواهد شد.

وی درباره روند تبلیغات کاندیداها گفت: بر اساس قانون پس از پایان زمان ثبت‌نام و بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان و اعلام نتایج، تبلیغات شروع می‌شود و از کاندیداها خواهش می‌کنیم اقداماتی را که شائبه تبلیغات داشته باشد، زودتر از موعد انجام ندهند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان این‌که «تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری به سه دسته تقسیم می‌شود»، افزود: یک دسته از تبلیغات با استفاده از امکانات عمومی یعنی رسانه‌ عمومی، صدا و سیما و رادیو و تلویزیون است که قانون‌گذار به آن‌ها اشاره کرده است. برخی دیگر مربوط به استفاده از سالن‌های دولتی و استادیوم‌های ورزشی است که برای آن هم چارچوب مشخص وجود دارد و برخی دیگر نیز تبلیغات میدانی از جمله عکس و بروشور و زندگی‌نامه است که در زمان مقرر بر اساس قانون انجام خواهد شد.

وی همچنین درباره نحوه نظارت شورای نظارت بر انجام فرآیند ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: تا به حال همه چیز طبق روال و خوب برگزار شده است.

همچنین مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور گفت: هرگونه اظهارنظر در مورد تایید و یا رد صلاحیت داوطلبان در انتخابات شورای شهر در حال حاضر که هنوز زمان رسیدگی به صلاحیت‌ها طبق قانون پایان نپذیرفته است، دقیق نیست.

به گزارش ایسنا، حسنعلی نوری در پاسخ به این سوال که شنیده شده است برخی افراد همچون معصومه ابتکار صلاحی‌تشان در بحث انتخابات شورای شهر تایید نشده است ،تصریح کرد: این صحبت‌ها دقیق نیست؛ چراکه هم‌اکنون رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی جریان دارد و پس از آن صورت جلسه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان به هیات نظارت شهرستان می‌رود.

وی افزود: پس از این مرحله نیز ارسال نظر هیات نظارت شهرستان به هیات اجرایی شهرستان را خواهیم داشت و بعد از آن است که مراتب تایید یا رد صلاحیت پس از دریافت نظر هیات نظارت شهرستان توسط فرمانداری به داوطلبان ابلاغ خواهد شد.

با حکم استاندار تهران صفرعلی براتلو رییس ستاد انتخابات استان تهران شد.

به گزارش ایسنا، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی وزیر کشور با حفظ سمت به عنوان رییس ستاد انتخابات استان جهت برگزاری یازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری، چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و اولین میان دوره‌ای نهمین دروه مجلس شورای اسلامی منصوب شد.

مسوولیت اعضای ستاد انتخابات استان تهران و مسوولان کمیته‌های این ستاد به این شرح است:

1- صفرعلی براتلو، معاون سیاسی،‌ امنیتی و اجتماعی: رییس ستاد انتخابات استان تهران

2- علی‌اکبر فدایی، مدیرکل سیاسی و انتخابات: جانشین رییس ستاد انتخابات استان

3- علی‌اکبر پوراحمدنژاد، معاون اداره کل سیاسی: دبیر اجرایی ستاد

4- محمد جبلی، مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری تهران: رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد

5- ناصر آذریفر، مدیرکل امور اداری و مالی: مسئول کمیته پشتیبانی

6- محمدحسین شفیق، مشاور استاندار: مسئول کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات

7- ولی‌الله داوریان، مشاور حقوقی استاندار: مسئول کمیته حقوقی

8- محمدتقی باقری، مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری: مسئول کمیته امنیتی

9- حسین مرادی، سرپرست اداره کل حراست استانداری: مسئول کمیته حراست

10- علی بیگی، مدیرکل آموزش استانداری: مسئول کمیته آموزش

11- حمید اردوخانی، مدیرکل روستایی و شورای استانداری: مسئول کمیته امور شوراهای روستایی

12- منوچهر ثنایی موحد، مدیرکل شهری و شوراهای استانداری: مسئول کمیته امور شوراهای شهری

انتهای پیام

reza
۱۸ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۳:۰۲ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

و دستشویی شیر آبو نیم دور می پیچونی کل آب شهر ازش میپاشه به در و دیوار و سر و صورتت ، حالا ۱۷ دور باید بتابونی تا بسته شه!!!


reza
۱۶ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۲:۵۸ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

  غمی نیست ما برقراریم | اون بالا یکی رو داریم...

reza
۱۶ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۲:۴۴ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

علی کریمی با گریه از فوتبال خداحافظی کرد / من و مهدوی‌کیا می‌رویم تا دایه‌های مهربان‌تر از مادر بیایند پرسپولیس

لیگ برتر - ستاره محبوب پرسپولیس برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علی کریمی ستاره محبوب تیم فوتبال پرسپولیس پس از شکست این تیم برابر سپاهان در فینال جام حذفی در تصمیمی غافل گیر کننده برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.
او در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: «دوست داشتم آخرین سال فوتبالم با قهرمانی رقم بخورد اما این‌طور نشد. من به سپاهان و کادر فنی‌اش تبریک می‌گویم. این یک بازی فوتبال بود. سپاهان از نظر روحی و روانی نسبت به ما برتری داشت. آن‌ها دو بار عقب بودند و هر دو بار جبران کردند. من از هواداران که به ورزشگاه آمدند تشکر می‌کنم. آن‌ها سال‌های سال من را تحمل کردند. ولی من می‌روم و امیدوارم جوان‌هایی بیایند که جای ما را پر کنند.»
بعد از این جملات بغض علی کریمی ترکید و او با گریه گفت: «من و مهدی برای همیشه از فوتبال خداحافظی می‌کنیم تا دایه‌های مهربان‌تر از مادر به پرسپولیس بیایند.»
او پس از این حرف ها در حالی که اشک می ریخت با سرعت به سمت رختکن پرسپولیس رفت.

reza
۱۶ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۴۳ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

۱-آیا میدانید که :

فقط یک ایرانی استعداد چت کردن همزمان با ۱۸ آی دی یاهو رو داره ؟

                                                    

۲-آیا میدانید که :

 

فقط ایرانیا هستن که وقتی توی رستوران سیر شدن درخواست ظرف یه بار مصرف میدن تا یه لقمه باقی موندشونو ببرن خونه چون فک میکنن پول دادن؟

۳-آیا میدانید که :

 فقط تو ایرانه که وقتی میرن رستوران بجای اینکه با کسایی که اومدن معاشرت کنن بر و بر میز جلوییشون رو نگاه میکنن؟ 

۴-آیا میدانید که:

فقط در عروسی ایرانیه که تعداد بچه ها از تمام میهمان ها و خدمه بیشتره ؟

۵-آیا میدانید که :

فقط یک ایرانی میتونه از بوق ماشینش از سلام و احوالپرسی گرفته تا فحش … استفاده کنه..؟

وبالاخره . . . آیا میدانید که :

فقط ایرانی ها هستن که این نکات رو با دقت میخونن و تو دلشون میگن« راست میگه...راست میگه منم اینکارا میکنم..!! »

reza
۱۶ ارديبهشت ۹۲ ، ۰۰:۰۳ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

استقلال قهرمان لیگ برتر شد/سپاهان جام حذفی را به خانه برد


خبرگزاری آریا-استقلال در اهواز قهرمان لیگ برتر و سپاهان در ورزشگاه آزادی قهرمان جام حذفی فوتبال شدند.   
به گزارش خبرگزاری آریا، تیم فوتبال استقلال تهران با برتری مقابل فولاد خوزستان دریک هفته مانده به پایان لیک برتر باشگاه های ایران قهرمان یازدهمین دوره این رقابت ها شد . 
 شاگردان امیر قلعه نویی در تیم استقلال عصرامروز (یکشنبه ) در هفته سی و سوم لیک برتر در ورزشگاه تختی اهواز به میهمانی تیم فولاد خوزستان رفتند و با گل دقیقه 20 جواد نکونام بر حریف خود غلبه کردند و 67 امتیازی شدند.
این ضربه پنالتی در پی نفوذ فرهاد مجیدی در محوطه جریمه تیم فولاد خوزستان و برخورد با مدافع فولاد توسط محسن ترکی اعلام شد
پس از اعلام پنالتی - بازیکنان فولاد به شدت به تصمیم داور مسابقه اعتراض کردند و معتقد بودند که مجیدی تمارض کرده است. 
شاگردان حسین فرکی در تیم فولاد خوزستان نیز در دقیقه 28 صاحب یک ضربه پنالتی شدند اما این ضربه را هدر دادند.
به این ترتیب قهرمانی تیم استقلال تهران در یک هفته مانده به پایان یازدهمین دوره لیک برتر باشگاه های ایران قطعی شد و دیدار هفته آخرآبی پوشان مقابل داماش گیلان تشریفاتی خواهد بود.
تیم فولاد استقلال تهران به قهرمانی در یازدهمین دوره لیک برتر باشگاه های ایران - برای سومین بار قهرمان این رقابت ها شد.

سپاهان جام حذفی را به اصفهان برد
 سپاهان با ضربات پنالتی و نتیجه 6 بر 4 جام حذفی فوتبال ایران را به اصفهان برد.
 برای تیم پرسپولیس هادی نوروزی و رضا حقیقی نتوانستند ضربات پنالتی را گل کنند و ماهینی و میثم نقی زاده پنالتی ها را به ثمر رساندند.
برای تیم سپاهان هم پولکو ، خلعتبری ، ابراهیمی و احسان حاج صفی توانستند ضربات پنالتی را به گل تبدیل کنند و در مجموع 6 بر 4 تیم پرسپولیس را مغلوب کرد.

reza
۱۵ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۵۹ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

اسامی کاندیداهای شورایی اسلامی روستای گلدره :

حسن اکبرمهدی 

رمضانعلی اکبرمهدی

حسن عبداللهی

نظرعلی طاهری (قاسم)

مهدی عبدالهی

خسرو محمودی

یوسف قاسمی

reza
۱۵ ارديبهشت ۹۲ ، ۰۰:۴۴ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا

بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا

نوشداروئی و بعد از مرگ سهراب آمدی

سنگدل این زودتر می خواستی حالا چرا

عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نیست

من که یک امروز مهمان توام فردا چرا

نازنینا ما به ناز تو جوانی داده ایم

دیگر اکنون با جوانان نازکن با ما چرا

وه که با این عمرهای کوته بی اعتبار

اینهمه غافل شدن از چون منی شیدا چرا

شور فرهادم بپرسش سر به زیر افکنده بود

ای لب شیرین جواب تلخ سربالا چرا

ای شب هجران که یک دم در تو چشم من نخفت

اینقدر با بخت خواب آلود من لالا چرا

آسمان چون جمع مشتاقان پریشان می کند

در شگفتم من نمی پاشد ز هم دنیا چرا

در خزان هجر گل ای بلبل طبع حزین

خامشی شرط وفاداری بود غوغا چرا

شهریارا بی حبیب خود نمی کردی سفر

این سفر راه قیامت میروی تنها چرا

reza
۱۴ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۳:۵۶ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر
بهلول کیست | بهلول دانا کیست ؟

بهلول کیست | بهلول دانا کیست ؟

درباره ی بهلول دانا بیشتر بدانیم !

بهلول دیوانه یا بهلول دانا کیست؟

این سوال همیشه وجود دارد که بهلول مجنون بوده یا دانا ؟

در کتاب دائرة المعارف تشیع نقل گردیده است :

ابووهیب بن عمرو ( بهلول )  معروف به مجنون از فقها و حکما و شعرای شیعه در قرن دوم هجری بوده است

و علت دیوانگی ظاهری او این است که به وسیله‌ی آن سخن حق را بدون ترس بر زبان بیاورد

در کتاب مجالس المؤمنین سفینة البحار، روضات الجنّات اعیان الشیعه و کتب های بسیار دیگر

بهلول از شاگردان خاص امام صادق (ع) و از اصحاب آن حضرت و حضرت امام موسی کاظم (ع) معرفی شده است

و چون هارون الرشید خلیفه عباسی قصد داشت مخالفان حکومت استبدادی خود را از بین ببرد

نقشه‌ای طرح کرد تا امام کاظم (ع) را به شهادت برساند

هارون از فقهای بغداد ( از جمله بهلول )  در خواست کرد تا فتوا بدهند که امام قصد دارد بر علیه حکومت قیام کند و قتل او شرعاً واجب است

اما بهلول از این کار خودداری کرد و از امام چاره جویی نمود

امام به او پیشنهاد کرد خودش را به دیوانگی بزند تا هارون از او دست بردارد

یک روز صبح مردم بغداد بهلول را در کوچه و بازار دیدند که لباس کهنه‌ای به تن کرده

و سوار بر تکه چوبی شده و با کودکان بازی می کند و فریاد می‌زند :

کنار بروید!

مبادا اسب من شما را لگد کند

و این تدبیر او را از صدور فتوا بر علیه امام نجات داد

و هارون وقتی شنید که بهلول دیوانه شده است دست از او برداشت

در روایتی دیگ، سید نعمت الله شوشتری در کتاب غرایب الاخبار به نقل از روضات الجنّات آورده است که

هارون الرشید به پیشنهاد مشاورانش از بهلول خواست که قاضی القضاة بغداد شود ولی او قبول نمی‌کرد و عذر می‌آورد

چون اصرار و فشار هارون از حد گذشت بهلول خود را به دیوانگی زد

گویند وقتی به هارون گفتند که بهلول دیوانه شده است، گفت : او دیوانه نشده بلکه با این تدبیر خود را نجات داده است

بهلول در تاریخ تشیع به عنوان مظهر و مثال مقاومت منفی و سرمشق تقّیه و حکیمی پاکباز و گریزان از خدمت ستمکاران شناخته شده است

حکایات و کلمات و اشعار او دستورالعمل زندگی با شرافت و مشوق شهامت اخلاقی و صلابت دینی است

بهلول در ادبیات و فرهنگ اسلامی به خصوص بین شیعیان در ردیف لقمان حکیم قرار دارد

و سخنانش الهام بخش نویسندگان و شاعران و ضرب‌المثل می‌باشد

کلمه بهلول در لغت عرب به معنی مرد خندان یا کسی که خوبی‌های زیادی دارد است.

بهلول در حدود سال ۱۹۰ هجری قمری در بغداد وفات کرد و در همان شهر به خاک سپرده شد

reza
۱۴ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۳:۳۹ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر
داستان ها و حکایات بهلول عاقل ترین دیوانه

داستان ها و حکایات بهلول عاقل ترین دیوانه

داستان ها و حکایات بهلول عاقل ترین دیوانه

حکایت سخن گفتن بهلول با مردگان

زاهدی گفت : روزی به گورستان رفتم و بهلول را در آنجا دیدم پرسیدمش اینجا چه می کنی؟

گفت : با مردمانی همنشینی همی کنم که آزارم نمی دهند اگر از عقبی غافل شوم یاد آوریم می کنند و اگر غایب شوم غیبتم نمی کنند

حکایت راه حل بهلول برای پرداخت پول بخار

یک روز عربی ازبازار عبور می کرد  که چشمش به دکان خوراک پزی افتاد از بخاری که از سر دیگ بلند میشد خوشش آمد تکه نانی که داشت بر سر آن میگرفت و میخورد

هنگام رفتن صاحب دکان گفت : تو از بخار دیگ من استفاده کردی وباید پولش را بدهی

مردم جمع شدن  مرد بیچاره که از همه جا درمانده بود بهلول را دید که از آنجا می گذشت

از بهلول تقاضای قضاوت کرد بهلول  به آشپز گفت : آیا این مرد از غذای تو خورده است؟

آشپز گفت : نه ولی از بوی آن استفاده کرده است

بهلول چند سکه نقره از جیبش در آورد و به آشپز نشان داد وبه زمین ریخت وگفت : ای آشپز صدای پول را تحویل بگیر

آشپز با کمال تحیر گفت : این چه طرز پول دادن است؟

بهلول گفت :  مطابق عدالت است کسی که بوی غذا را بفروشد در عوض باید صدای پول  دریافت کند

 

حکایت آسان ترین راه بهلول برای کوه نوردی

شخص تنبلی نزد بهلول آمده و پرسید :

می خواهم از کوهی بلند بالا روم می توانی نزدیکترین را ه را به من نشان دهی؟

بهلول جواب داد:  نزدیکترین و آسانترین راه : نرفتن بالای کوه است

حکایت زندگی از نگاه بهلول

شخصی از بهلول پرسید:

می توانی بگویی زندگی آدمیان مانند چیست ؟

بهلول جواب داد : زندگی مردم مانند نردبان دو طرفه است که از یک طرفش سن آنها بالا می رود و از طرف دیگر زندگی آنها پائین می آید

 

حکایت حمام رفتن بهلول

روزی بهلول به حمام رفت ولی خدمتکاران حمام به او بی اعتنایی نمودند و آن طور که دلخواه بهلول بود او را کیسه ننمودند

با این حال بهلول وقت خروج از حمام ده دیناری که به همراه داشت یک جا به استاد حمام داد

کارگران حمامی چون این بذل و بخشش را بدیدند همگی پشیمان شدند که چرا نسبت به او بی اعتنایی نمودند

بهلول باز هفته دیگر به حمام رفت

ولی این دفعه تمام کارگران با احترام کامل او را شستشو نموده و بسیار مواظبت نمودند

ولی با این همه سعی و کوشش کارگران بهلول به هنگام خروج فقط یک دینار به آنها داد

حمامی متغیر گردیده پرسیدند : سبب بخشش بی جهت هفته قبل و رفتار امروزت چیست؟

بهلول گفت : مزد امروز حمام را هفته قبل که حمام آمده بودم پرداختم و مزد آن روز حمام را امروز می پردازم تا شما ادب شده و رعایت مشتری های خود را بکنید

reza
۱۴ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۳:۳۳ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر